Fibre umenie dnes

- Jan 03, 2019-

V textoch ako Hoopla: Umenie neočakávanej výšivky, ktorú napísala Leanne Prainová, rozhovory s umelcami z optických vlákien z celého sveta pracujú s rôznymi štýlmi a materiálmi o ich súčasných praktikách v rámci súčasného umenia a komerčného dizajnu. Kniha je dokumentáciou rozhovorov s mnohými rôznymi umelcami z celého sveta. Všetky rozhovory sú prispôsobené každému inému umelcovi, avšak jedna otázka, ktorú si Leanne Prain pýta, je: "Myslíte si, že vaše pohlavie alebo spoločenská trieda má nejaký vplyv na vašu lásku a účasť na šitie?". Mnohí umelci v knihe identifikujú ako feministky.


Avšak nie všetci umelci s vláknami sú feministky, dokonca aj s jej históriou. V recenzii, ktorú autorka Karen Rosenberg o štúdiu "Pricked: Extreme Embroidery" v múzeu umenia a dizajnu (január-apríl 2008) napísala Karen Rosenbergová, tvrdí, že znie ako kurátori, aby sa vyhli slová "remeslo" a materiality, z ktorých zvuk "menej datovaný". Rosenberg konštatuje, že najsilnejším argumentom proti vyšívaniu ako remeslá je zamestnanie nite ako farba a maľba alebo aspoň riešenie maliarskych gest. Rosenberg uvádza, že všetci vystavovatelia sa pokúšajú rozostriť rozdiel medzi dekoratívnym umením a výtvarným umením. Karen Rosenberg však kritizuje aj to, že diela sa nachádzali príliš blízko seba, čo naznačuje, že výstavba vyzerá ako stánok na veľtrhu remesiel, takže úspech opustenia týchto asociácií zatiaľ nebol dosiahnuteľný.


V podvratnom stehu: vyšívanie a tvorba ženských žien je citovaná Kate Walker, ktorá hovorí, že má


"Nikdy sa nemala obávať, že spojenie výšiviek s ženskosťou, sladkosťou, pasivitou a poslušnosťou môže podviesť feministický zámer mojej práce. Žennosť a sladkosť sú súčasťou sily žien. Záštitnosť a poslušnosť sú navyše opačnými vlastnosťami, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa trvalé úsilie vynaložilo na vyšívanie. Potrebné sú fyzické a duševné zručnosti, jemný estetický úsudok vo farbe, štruktúre a zložení; trpezlivosť počas dlhého tréningu; a asertívna individualita dizajnu (a následná neposlušnosť estetickej konvencie). Tichá sila sa nemôže mýliť za zbytočnú zraniteľnosť. "


- Kate Walkerová, Rozsika Parkerová, Podvratný steh: Výšivka a tvorba ženské. 1984. Print

Celkový tón textilných a vláknových umení dnes znie podobne ako feministická teória a stratégia, keď Ann Newdigate uvádza:


"Pre mňa teraz nezáleží na tom, či to, čo robím v mojom štúdiu, je v súlade s malým alebo hlavným jazykom - či je to nejako umelecké alebo sorta textil. Keď si myslím, že definícia prichádza ďalej, snažím sa spomenúť na to, "Kto postavil definíciu?", "Kto potrebuje opozičné rozdiely a z nich bude mať prospech?" A "Prečo by som mal dodržiavať tieto kódexy a dohovory?"

Hot Tagy: tianqi halter čierne večerné party nosiť veľké ženy šaty elegantné šifón plus veľkosti večerné šaty dlho, Čína, dodávatelia, výrobcovia, továreň, veľkoobchod, vyrobené v Číne